Grupa „Seniorzy 50+”

Starzenie jest w większym
Stopniu procesem zachodzącym
W psychice ludzi, a nie
Warunkiem biologicznym

 

Granica między wiekiem średnim , a starością jest bardzo płynna i zmieniała się na przestrzeni wieków. W kulturach na całym świecie ludzie w podeszłym wieku byli zwykle obdarzani dużym szacunkiem a nawet czcią jako bardziej doświadczeni i mądrzejsi.

Proces starzenia przebiega etapami i jest okresem trudnym , człowiek musi zostać do niego przygotowany.  Nie jest on równoznaczny ze schodzeniem  w głąb doliny z ogromnym bagażem ale może przypominać wspinaczkę na ostatni szczyt przed , którym trzeba odłożyć każdy zbędny bagaż. Wspinaczka oczywiście jest męcząca  jednak  osiągnięcie szczytu obiecuje  nowe możliwości. Szeroki widok, inną perspektywę,  spojrzenie na przebytą drogę, dystans do tego co się pozostawiło. Wolność od tego co przygniata, nowe nastawienie do codzienności, to także nowe przyjaźnie , a nawet nowe miłości.

Starzenie nie sprawia, że już nie czujemy porywu wiosny i gorącego oddechu lata. Jesień życia może być okresem jak najbardziej twórczym, może to być okres w którym realizujemy nowe zadania albo te, które czekały w naszej świadomości na dogodniejszy czas. Jest to faza życia, którą możemy świadomie kształtować znajdując nowe treści i cele.  Jesień życia to nie tylko zbieranie owoców z młodzieńczych zasiewów to także dobry czas aby coś jeszcze zmienić  poprawić. To właśnie teraz możemy młodym powiedzieć słowami Leonarda da Vinci „ jeśli pojmiesz, że starość ma mądrość za pokarm , pracuj w ten sposób w młodości , by starości twej nie zabrakło pożywienia.

Dlatego pomni tego co jeszcze dla nas ważne przy ogromnym zaangażowaniu, współpracy i wsparciu Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego zorganizowaliśmy się w  „grupę seniorską” , która jeszcze chce się uczyć, rozwijać swoje zainteresowania , zwiedzać , uczestniczyć w życiu kulturalnym naszego miasta, zawierać nowe znajomości , ale też  dbać o formę i zdrowie.

Zaczęliśmy  swoją działalność 17 marca 2011 roku , na razie jeszcze nieśmiało od zorganizowania nauki języków obcych: angielskiego i niemieckiego, informatyki, wykładów na temat bezpieczeństwa i ekologii i przyrody, zajęć na basenie.  Spotkaliśmy się przy ognisku i razem odbyliśmy naszą pierwszą wycieczkę. Dla naszych koleżanek,  kolegów  a także dla siebie pracujemy społecznie. Przed nami jeszcze dużo pracy i nauki. Zapraszamy wszystkich seniorów do swojego grona. Pamiętajcie : razem lepiej i ciekawiej.