Imprezy, koncerty, wystawy

 

Muzyka towarzyszy nam przez całe życie. Tak też i było z naszym stowarzyszeniem, którego cele teoretycznie nie mają wiele wspólnego z muzą. W rzeczywistości jednak przeżyliśmy cudowne muzyczne podróże i to przy wielu okazjach, przeważnie dotyczących naszych rocznic lub Targów Staroci. Było tego sporo i w różnych klimatach.

Rok 2000

Gitarzyści Leszek Kopeć i Tomasz Lewandowski wystąpili na prowizorycznej scenie, zorganizowanej na wysokich schodach wejściowych Biblioteki Miejsko – Powiatowej w Kwidzynie przy ul. Piłsudskiego, czyli na kwidzyńskim deptaku, na którym akurat odbywały się Targi.

Rok 2001

16 lutego gościliśmy na zamku Henryka Miśkiewicza, klarnecistę i saksofonistę, grającego w wielu zespołach jazzowych i big-bandach oraz współpracującego z wieloma muzykami m. in. Włodzimierzem Nahornym i Wojciechem Karolakiem.

W maju KTK po raz pierwszy zostało współorganizatorem V Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej i Poezji Śpiewanej „Wieczorne Nastroje”. Był to festiwal, którego początki tkwiły w działalności Kwidzyńskiego Centrum Kultury, przechodząc następnie organizacyjnie w ręce Agencji Impresaryjnej Art – Ton oraz sponsora – International Paper Kwidzyn S.A. Festiwal w założeniu stanowił alternatywę dla tych, którzy dość mają muzyki popularnej oraz dla miłośników poezji i piosenki poetyckiej.  Warto wspomnieć, że impreza ta transmitowana była przez Program Trzeci Polskiego Radia, a gwiazdą wieczoru, rozpoczynającą festiwal był Michał Bajor. Przy tzw. „okazji”, uczestnicy Giełdy Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” zaprezentowali się na odrębnym koncercie, na Targach Staroci, które odbywały się w tym samym terminie.

Z kolei w czerwcu stowarzyszenie  zorganizowało kolejny koncert. Tym razem był to występ w kinoteatrze Tomasza Stańki, jednego z najbardziej oryginalnych muzyków jazzowych Europy, odnoszącego wiele międzynarodowych sukcesów, uhonorowanego w ankiecie „Jazz Forum” czterema koronami jazzu: jako muzyk roku, trębacz, lider zespołu i autor najlepszej płyty. Został też uznany za najlepszego muzyka lat 90 – tych.  Ważnym wydarzeniem był wtedy fakt, że po raz pierwszy udało się w Kwidzynie zgromadzić tak liczną publiczność na koncercie jazzowym.

Rok 2002

W marcu, z okazji kolejnej rocznicy istnienia KTK gościnnie wystąpił Krzysztof Daukszewicz, znany polski satyryk.

W maju po raz drugi z rzędu, KTK zostało współorganizatorem Giełdy Poetyckiej „Wieczorne Nastroje”. Sama impreza odbywała się na dziedzińcu zamkowym, a gościem specjalnym Giełdy był zespół „Stare Dobre Małżeństwo” (sala I LO).

Trzeba też przypomnieć koncert Jarosława Wasika, na kolejnej plenerowej odsłonie Targów Staroci.

W październiku KTK rozpoczęło realizację projektu pod nazwą „Malowane dźwiękiem”. W ramach tego przedsięwzięcia odbyło się kilka koncertów, z których pierwszy – pod nazwą „Wieczór Bardów” miał miejsce w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. W trakcie czterogodzinnych warsztatów wystąpili tacy wykonawcy jak: Piotr Woźniak, Leszek Kopeć oraz Marcin Styczeń.

2003

Kontynuując projekt  „Malowane dźwiękiem” stowarzyszenie zorganizowało występ zespołu wokalnego „Decyma” w styczniu 2003 roku.

Marzec, to kolejna rocznica KTK i okazja do posłuchania dobrej muzyki. Gwiazdą tamtego wieczoru stał się Maciej Zembaty, znany i oryginalny twórca estradowy oraz współautor satyrycznego słuchowiska „Rodzina Poszepszyńskich”.

Beata Osytek „oprawiła muzycznie” kolejne Targi Staroci na kwidzyńskim deptaku.

VII Ogólnopolska Giełda Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” zmieniła swój termin i zorganizowana została jesienią. Główną gwiazdą tego festiwalu był Wojciech Młynarski (kinoteatr).

2004

W jesiennej aurze Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne współorganizowało VIII Ogólnopolską Giełdę Piosenki Poetyckiej „Wieczorne nastroje”. Tym razem z koncertem wystąpiła Anna Chodakowska (sala I LO).

Na uwagę zasługuje występ szkolniaków Mietka Dzikowskiego z I LO, w maju na kwidzyńskim deptaku.

2005

Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne w roku 2005 zrezygnowało ze współorganizacji Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej i Poezji Śpiewanej „Wieczorne Nastroje”. Od tego czasu organizatorem koncertu stała się Lokalna Fundacja Filantropijna „Projekt”.

W maju, przy okazji Targów Staroci mini scena przed biblioteką gości Jarosława Dymka (polski Elvis Presley).

2006

Targi Staroci – Impreza powiązana z I Ogólnopolskim Przeglądem Zespołów Ludowych „Folklor i Biesiada”. Na scenie występują Powiślanki

2007

W kwietniu – gratka dla miłośników muzyki ludowej, pochodzącej z gór. Swoje 25 lecie istnienia świętuje w Kwidzynie kapela góralska „Wałasi”, z programem obejmującym różne części Karpat oraz połączenie  muzyki ludowej z brzmieniem klasycznym.

Kapela podwórkowa „Koronowiacy” gości w maju na coraz większej imprezie kolekcjonerskiej KTK.

2008

Targi Staroci – tym razem zespół muzyki myśliwskiej „Hubertus”

2009

Gdańska Kapela Podwórkowa Włodka Vodki ubarwia 10 Targi Staroci.